KAPLICALARIMIZ

Türkiyede Bulunan Kaplıcalar

                    YONCALI KAPLICALARI VE SULARI
Kütahya'ya 16 km mesafededir.500 dönümlük bir arazi üzerine yayılmıştır.Selçuk Hükümdarı I.Alaaddin Keykubat tarafından ilk kez yaptırıldığı tahmin edilen tarihi hamam ve caminin bulunduğu kaplıca bir yerleşim merkezidir.Kaplıca merkezinde,açık yüzme havuzu,çamur havuzları,tarihi küçük ve büyük hamam ve çelik hamamı bulunmaktadır. Yoncalı 'da İl Özel İdare Müdürlüğüne ait 100 yatak kapasiteli moteller ve 40 yatak kapasiteli otel vardır. 5.10.1991 tarihinde hizmete giren S.S.K Yoncalı Hidroterapi ve Fizik Tedavi Hastanesi 130 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.Kaplıca suları bileşimlerine göre dört ayrı grupta toplanır.Kadınlar,Erkekler,Namazgah ve çamur kaynakları bu dört gruptur.Sıcaklıkları 32-36 derece arasındaki suları ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Yoncalı Kaplıcaları 17.09.1993 gün 4833 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.
                     TAVŞANLI GÖBEL KAPLICALARI
Göbel Kaplıcaları Tavşanlı 'nın 7.Km batısında yer almaktadır. Kaplıca suları 32 derece sıcaklıkta olup,romatizma,siyatik,çocuk felçleri,kırık çıkık,cilt hastalıkları,yaraların tedavisi, mide ve bağırsak ülserleri,adale ve kemik rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Kaplıca merkezinde 18 daire,konaklama amaçlı hizmet vermektedir.Göbel 'de iki hamam ve dört havuz mevcuttur.Hamamlar Kaloriferli olduğundan kış günleri rahatlık ile kaplıcalara girilebilmektedir.
                      TAVŞANLI DERELİ KAPLICALARI
Dereli Kaplıcaları Emet-Tavşanlı yolu üzerinde olup,Günlüce Beldesine 20 km.uzaklıktadır. Kaplıca suları 38-40 C olup,muhtelif hastalıklara banyo yolu ile iyi gelmektedir.Kaplıca merkezinde 3 adet havuzlu hamam,özel banyolar ve oteller mevcuttur.
                       GEDİZ ILICASU KAPLICALARI
Gediz 'in 15 km.güney batısındaki,Hamamsu deresinin iki yanında ve dere içinde yaklaşık 10 yerden kaynamaktadır.Merkezde çıktığı yeri sarıya boyayan Sarıkız kaynağı,Karakazan kaynağı, Buğuluk kaynağı ve en sıcak kaynak olan Kahve önü traverten kaynaklarından yararlanılmaktadır.Kaplıca suyu,içme uygulamalarında karaciğer ve safra yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.Gediz Ilıcasu Kaplıcaları 18.3.1987 gün ve 11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.
                       GEDİZ MURAT DAĞI KAPLICALARI
Gediz'e 30 km mesafedeki kaplıca merkezi Muratdağı'nın batı yamaçlarında yer alır. Muratdağının eşsiz güzellikleri arasında merkez,yıllardır bilinen be kullanılan bir yerdir. Kaplıca tesisleri ve konaklama birimleri belediyeye aittir.Kaplıcada debisi fazla olan başlıca üç kaynak vardır.Hacethane ve Kocaman suları aynı adlı hamamı ve Kızılay Kampını beslemektedir.Kaymakam suyu ise daha aşağıda olup üstü açık bir havuza akmaktadır. Kaplıca suları içme uygulamalarıyla böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gediz Muratdağı kaplıcaları 18.03.1987 gün ve 11608 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi "ilan edilmiştir.
                   EMET YEŞİL VE KAYNARCA KAPLICALARI
Kütahya'ya 100 km mesafedeki Emet'te yer almaktadır.İlçe merkezindeki kaplıcalar antik çağlardan beri kullanılarak gelmişlerdir.Halen Yeşil Kaplıcalarda 144 yatak kapasiteli, Kaynarca Kaplıcalarında 36 yatak kapasiteli moteller ile Yeşil Kaplıcalarda 29 yatak kapasiteli bir otel ve iki hamam vardır. Kaplıcadaki tüm tesisler Belediye 'ye aittir.Kaplıca merkezinde 196 yatak kapasiteli Kongre Oteli,bir açık ve bir kapalı olmak üzere iki olimpik yüzme havuzu rekreasyon ve sportif amaçlı hizmet birimlerinin inşaatı halen devam etmektedir. 40-50 derece sıcaklıktaki kaplıca suları ağrılı rahatsızlıkların ve romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalı olmaktadır.Emet Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları 17.9.1993 gün ve 4833 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.
SİMAV EYNAL KAPLICALARI
Simav 'a 4 km. mesafedeki kaplıcalar geniş bir alana yayılmıştır.Halk arasında şeytan kazanları olarak adlandırılan kaplıcalar çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.
Eynal Kaplıcası için; 1671yılında Evliya Çelebi "Dünyada ve Anadolu' da pek çok kaplıcayı gezdim gördüm.Ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim.Böylesi yeryüzünde yoktur."demiştir.
Eynal Kaplıcalarında belediyeye ait toplam 400 yatak kapasiteli konaklama tesisleri ve bunların yan hizmet birimleri de vardır.
-Hususi aile banyosu ; günü birlik gelen ziyaretçiler için saat ücretli olup,dinlenmek için çift kişilik yatağı,derin mermer küvetli termal banyosu bulunmaktadır.
-Şifalı ayak banyosu ; Mantar,egzama ve ayak mafsal ağrılarına iyi gelmektedir.Üzeri kapalı, küçük havuzu bulunan kaplıca içinde bir tesistir.
Eynal kaplıcalarının sıcak su kuyularındaki termal suların sıcaklığı 97°C - l62°C olup debisi yaklaşık 270 lt/sn.dir.Sıcaklığı l60°C dereceyi geçen şifalı sularda; Katyonlar : Calsiyum - Sodyum Anyonlar : Bio Carbonat,Sülfat,Metoborikasit,Florür,Bromür bulunmaktadır.Jinekolojik,nevralji,nevrit, romatizma,böbrek taşlarının dökülmesi ve ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Tesislere yılda 250.000 turist gelmekte yıllık doluluk oranı % 98 civarındadır,Simav Eynal Kaplıcaları 23.3.1989 gün ve 13900 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.
                  HİSARCIK - HAMAMKÖY KAPLICALARI
Hisarcık 'a 10 km.mesafededir.51 derece sıcaklıktaki Hamamköy suları içme uygulamalarıyla mide,bağırsak sistemi,karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.Merkez 'de İl Özel İdare Müdürlüğü 'nce yaptırılmış dört aileye hitabeden bir konaklama tesisi vardır.Tesis Hamamköy Muhtarlığı 'nca işletilmektedir.
                   ILICA HARLEK KAPLICALARI
Kütahya - Eskişehir karayolunun 21.km'sinden 4 km içerisinde yer almaktadır.Kaplıca bir yerleşim merkezi olup her türlü alt yapısı ve ve çevre tanzimi yapılmıştır.Kaplıca merkezinde tüm yıl açık alış-veriş merkezleri vardır.Kaplıca'da halka açık yüzme havuzu,iki hamam ve açık iki yüzme havuzu vardır.Harlek kaplıcalarında Turistik belgeli tek yatırım Kütahya Belediyesine ait OTEL HARLEK tesisleridir.Tesiste 16 apart,8 suit ve 46 otel odası vardır.180 yatak kapasiteli tesisin tüm odaları balkonlu ve içinde natürel kaplıca suyu bulunan banyoları mevcuttur.Çam ağaçları içindeki tesiste rekreasyon imkanlarıda mevcuttur.Kaplıca merkezinde aile pansiyonculuğu gelişmiştir.Pek çok kaynağın bulunduğu merkezde halen 3 kaynaktan faydalanılmaktadır. Kaplıca suları böbrek taşlarının dökülmesi,safra kesesi rahatsızlıkları,siyatik,lumbago,romatizma ,çocuk felci ,göz hastalıkları,sinirsel gerginlik, kadın hastalıkları,cinsel gücün artması,stres gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.Ilıca Harlek kaplıcaları 23/03/1989 gün ve 13900 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.